مرکز آموزش علمی- کاربردی صنایع دستی تبریز

 

 
         مرکز آموزش علمی- کاربردی صنایع دستی تبریز  در سال 1382 با مجوز وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری و تحت نظارت دانشگاه علمی کاربردی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.
 
مرکز وابسته به سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی  و گردشگری تحت پوشش موسسه آموزش عالی علمی-کاربردی میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری بوده و محل آن در مجموعه  تاریخی – فرهنگی «باغ کمال»  است . باغ کمال در محله بیلانکوه تبریز  مدفن هنرمندانی چون   کمال الدین بهزاد ،  کمال الدین مسعود خجندی ، سلطان محمد نقاش ، سلطان محمد مجلّد ، مولانا طوسی ، مشربی شیروانی و .... می باشد . بدیهی است وجود مقابر هنرمندان و بنای گنبدی و سردابی شکل در محوطه با معماری سنتی ساختمانهای پیرامون ، معنویت خاصی به این مجموعه هنری بخشیده و ضمن ایجاد انگیزه در دانشجویان و هنرجویان  می تواند عامل ممیزی ممتاز و بی بدیلی برای این مرکز  آموزشی بشمار آید.
مرکز داراي ساختمانی با زیربنای 1700 مترمربع از چهار باب کلاس درس و شش باب کارگاه آموزشی مجهز ، کتابخانه ، نمازخانه ،  فضای نمایشگاهی ( به مساحت 200مترمربع)  و  بوفه است . 
هدف از تاسیس این مرکز ، ارائه آموزشهای علمی – کاربردی ، تربیت نیروهای متخصص و آموزش و حفظ و احیای هنرهای سنتی و صنایع دستی ایران بوده  است . ابتدا 27 دانشجو در رشته کاردانی    هنرهای چوبی جذب شد و با ادامه فعالیت و با ادغام سازمانهای میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در سال 1386  رشته های مرتبط دیگری از جمله کارشناسی  مدیریت گردشگری – کارشناسی صنایع دستی و کاردانی خدمات جهانگردی- کاردانی نقاشی ایرانی- کاردانی گرافیک و کاردانی نقاشی هنر های تجسمی  ایجاد گردید . 
 

    آدرس : تبریز-خیابان 7 تیر –نرسیده به چهار راه عباسی-کوچه شیخ کمال –باغ کمال.                   
     تلفن:  36560361-041