رشته های تحصیلی کاردانی و کارشناسی ناپیوسته مرکز تهران

رشته های تحصیلی در مقطع کاردانی
صنایع دستی (مصنوعات چوبی)
رشته صنایع دستی با گرایش مصنوعات چوبی یکی از اولین رشته هایی است که در مرکز علمی کاربردی صنایع دستی استان تهران راه اندازی شده است. این رشته تحصیلی دربرگیرنده هنرهای چوبی مانند منبت کاری، معرق کاری، مشبک کاری و ساخت پیکره های چوبی را در بر می گیرد و در عین حال تخصص های دیگری مانند آموزش فنون ساخت و تولید محصولات و مصنوعات چوبی که در زمره صنایع دستی شهرهای مختلف ایران می باشند را در بر می گیرد.

زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
معرق کار، منبت کار، مشبک کار روی چوب
مرمت گر آثار چوبی

(فرش دستباف)
فرش دستباف یکی از رشته های حوزه هنرهای سنتی در کشورمان می باشد که با توجه به سابقه و دیرینگی این هنر در سرزمین ایران دارای اهمیت فراوان می باشد و به همین منظور در زمره رشته های آموزشی مرکز صنایع دستی تهران قرار گرفته است این رشته از سال 1387 در مرکز صنایع دستی تهران به صورت یک رشته دانشگاهی آموزش داده می شود. این رشته دربرگیرنده مباحثی همچون طراحی فرش، رنگرزی الیاف فرش و همچنین شیوه های بافت فرش دستباف می باشد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
بافنده فرش دستباف
رنگرز سنتی الیاف فرش دستباف
طراح فرش دستباف

طراحی لباس:
طراحی لباس از جمله رشته هایی است که از سال 1389 در مرکز صنایع دستی تهران راه اندازی گردیده و تاکنون به پذیرش دانشجو در این رشته اقدام نموده است. این رشته با توجه به اهمیتی که در حوزه فرهنگ ایرانی- اسلامی در کشورمان دارد، امروزه به یکی از رشته های با تقاضای بالا در جامعه تبدیل گردیده است. در این رشته دانشگاهی مباحثی همچون کارگاه های طراحی الگوی لباس، کارگاه های دوخت لباس و آشنایی با تاریخ لباس در ایران و جهان می باشد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
طراح لباس
طراح و سازنده الگو برای لباس
دوخت لباس و رودوزی های مرتبط با آن

گردشگری

گروه آموزشی گردشگری مرکز از سال1387 اقدام به پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی نموده است. فارغ التحصیلان این رشته دارای مهارتهای مختلف شامل صدور بلیط، برگزاری و اجرای تورهای مسافرتی، مدیریت آژانس های مسافرتی و دانش مرتبط با گردشگری در ایران خواهند بود.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
راهنمای تور گشت های مسافرتی داخلی و خارجی
کاردان و ماهر در زمینه صدور بلیط در دفاتر خدمات مسافرتی
برگزار کننده تورهای گردشگری داخلی و خارجی

صنایع دستی(سفال و کاشی سنتی)
با توجه به اینکه سفالگری و کاشیکاری در زمره مهمترین گونه هنرهای سنتی می باشند ضروری است تا به صورت علمی و تخصصی در شکل دانشگاهی آموزش داده شوند. لذا مرکز صنایع دستی استان تهران در این راستا اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. این رشته دربرگیرنده آموزش طراحی و ساخت سفال به شیوه چرخ و دستی با تکنیک های مختلف و از سوی دیگر، آموزش ساخت انواع کاشی با لعاب های گوناگون را در بر می گیرد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
• سفالگر با چرخ
• طراح و سازنده آثار سفالی با تکنیک های مختلف چرخ و دستی

نقاشی ایرانی
رشته نقاشی ایرانی در برگیرنده اصول و فنون اجرای نقاشی به شیوه ایرانی است که با مواد و مصالح ایرانی و با تکنیک های ویژه آن از بیش از هزار سال پیش تاکنون در این سرزمین وجود داشته و به حیات خود ادامه داده است. عمده ترین مباحث موجود در این رشته طراحی سنتی از سطوح مقدماتی تا پیشرفته، نگارگری از سطح مقدماتی تا پیشرفته و آموزش تخصصی تذهیب و تشعیر می باشد که تکمیل کننده نقشی ایرانی می باشد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
• نگارگر
• مذهب و تشعیرگر کتب و نسخه های خطی

نقاشی(هنرهای تجسمی)
در راستای آموزش افراد جهت اجرای آثار هنری با تکنیک های رنگ و روغن و اکرلیک روی بوم رشته نقاشی با گرایش هنرهای تجسمی راه اندازی شده است و از سال 1386 اقدام به پذیرش دانشجو می نماید. این رشته  دربرگیرنده مباحث طراحی پایه، نقاشی روی بوم، آشنایی با سبک ها و تکنیک های مختلف جهانی در رشته نقاشی می باشد. 
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
نقاش با تکنیک رنگ و روغن و اکرلیک روی بوم


رشته های تحصیلی در مقطع کارشناسی
مدیریت گردشگری
گروه آموزشی مدیریت گردشگری مرکز از سال1390 اقدام به پذیرش دانشجو درمقطع کارشناسی ناپیوسته نموده است. این رشته با توجه به جایگاه بالای صنعت گردشگری در کشور و پیش بینی در خصوص آینده این صنعت در اقتصاد کشور دارای اهمیت بالایی می باشد. فارغ التحصیلان این رشته دارای مهارتها و توانمندی هایی مختلف شامل مدیریت مراکز گردشگری، مدیریت آژانس های مسافرتی و کارشناس در حوزه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی . گردشگری خواهند بود.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
• کارشناس حوزه گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری
• مدیر آژانس های مسافرتی
• مدیر برگزاری تورهای گردشگری داخلی و خارجی

صنایع دستی(مصنوعات چوبی)
گروه آموزشی صنایع دستی از بهمن سال 1386در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد. مهم ترین مباحث موجود در این رشته شامل؛ کارگاه های صنایع دستی قلمزنی، شیشه، هنرهای چوبی، نگارگری، سفالگری می باشد که دانشجویان با توجه به علاقه و انگیزه خود می توانند نسبت به انتخاب یکی از این گرایش ها در دوره تحصیلی اقدام نمایند.
رشته کارشناسی صنایع دستی از سال1392 به صورت کارشناسی صنایع دستی با گرایش هنرهای چوبی تبدیل گردیده است که به صورت تخصصی و متمرکز بر حوزه هنرهای چوبی شامل هر معرق، هنر منبت، هنر مشبک و سایر فعالیت های مرتبط با محصولات چوبی می پردازد.


طراحی فرش
رشته طراحی فرش از سال 1389 در مقطع کارشناسی ناپیوسته دانشجو می پذیرد. در مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته طراحی فرش، دانشجویان با مراحل مختلف عملیات طراحی فرش آشنا می شوند که این طراحی از سطوح مقدماتی تا سطوح پیشرفته طراحی فرش را در بر می گیرد. مهمترین مباحث موجود در این رشته، شیوه های مختلف طراحی فرش از سطح مقدماتی تا سطوح متوسط و پیشرفته آموزش داده می شود و همچنین طرح های مختلف فرش دستباف در مناطق گوناگون ایران بررسی و تحلیل می گردد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
• طراح فرش دستباف و ماشینی
• کارشناس شناخت طرح و نقشه فرش
• ارزیاب فرش


طراحی لباس
رشته طراحی لباس در مقطع کارشناسی ناپیوسته از سال 1390 در مرکز راه اندازی شده و تاکنون اقدام به جذب دانشجو نموده است. این رشته از سال 1392 به صورت طراحی و الگوسازی لباس با گرایش لباس های مجلسی و خانگی تبدیل شده و با این گرایش دانشجو می پذیرد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
طراح لباس های مجلسی و خانگی
کارشناس لباس های ایرانی
آموزش دهنده دوره های طراحی و الگوسازی لباس
موزه داری
گروه آموزشی موزه داری مرکز علمی کاربردی صنایع دستی تهران در سال 1387 با پذیرش اولین دوره دانشجو راه اندازی شد. مهم ترین مباحث در این رشته شامل پژوهش های موزه ای، فلسفه ایجاد موزه ها، راه اندازی موزه ها، طراحی موزه ها، باستان شناسی ایران و جهان، شناخت مهر ها و سکه های تاریخی، شناخت اشیاء تاریخی مربوط به همه دورهای تاریخی، شرایط حفاظت و نگهداری آثار موزه ای، شناخت مواد موزه ای می باشد.
زمینه های ایجاد شغل مرتبط:
موزه دار در موزه های مختلف تحت پوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و سایر سازمان های مرتبط و متولی موزه در ایران
کارشناس و پژوهشگر در حوزه اشیاء موزه ای و آثار تاریخی


امکانات و تجهیزات آموزشی مرکز
کارگاه تخصصی تراش و ساخت شیشه
کارگاه تخصصی هنرهای چوبی
کارگاه تخصصی سفال
کارگاه نگارگری و طراحی سنتی
کارگاه طراحی و بافت فرش
کارگاه نقاشی
کارگاه طراحی و دوخت لباس
سایت کامپیوتر
کتابخانه تخصصی